Narciarskie szachy. Na kogo postawi Kruczek?

Do rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Falun zostało kilkanaście dni. Kibice i dziennikarze coraz głośniej dyskutują o potencjalnym składzie polskich skoczków. Na kogo postawi Łukasz Kruczek?

Problemów od początku sezonu pierwszy trener reprezentacji ma wiele. Zawodnicy nie spełniają oczekiwań, popełniają błędy techniczne, a na dodatek uparcie utrzymują, że problem leży gdzie indziej. Nie mają też szczęścia do zdrowia – jeszcze podczas letniego Grand Prix ze składu wypadł świetnie zapowiadający się Jakub Wolny, a dwa miesiące później, na tej samej skoczni, kontuzji doznał lider ekipy Kamil Stoch. O ile drugi ze skoczków już dawno zapomniał o dolegliwościach i w Falun będzie jednym z faworytów, Wolny stracił w zasadzie większość zimy, w tym szansę na udział w Mistrzostwach Świata Juniorów. A występ w Kazachstanie dla obrońcy tytułu był celem nadrzędnym. Reszta kadrowiczów spisuje się przeciętnie – Piotr Żyła skacze w kratkę, a miłym zaskoczeniem jest jedynie dojrzała postawa Aleksandra Zniszczoła. Mistrz olimpijski i dwóch zawodników z Wisły miejsce w samolocie do Szwecji mają pewne. Ale kto obsadzi pozostałe dwa?

Wśród potencjalnych kandydatów do wyjazdu na najważniejszą imprezę sezonu znajduje się co najmniej pięciu skoczków. Najwyższe notowania mają członkowie kadry A: Jan Ziobro, Dawid Kubacki, Klemens Murańka i Maciej Kot, ale ostatniego słowa (mam nadzieję) nie powiedzieli jeszcze Bartłomiej Kłusek i Stefan Hula. Dwaj ostatni są raczej bez szans na powołanie, jednak chęć powalczenia o uwagę trenera może korzystnie wpłynąć na ich dyspozycję. Na końcu wyliczanki dopisuję też Jakuba Wolnego. Junior wrócił do treningów i głodny skoków może zaskoczyć opinię publiczną. Trochę czasu jeszcze ma.

To teraz statystyki. Jeśli wierzyć im bezgranicznie, do Stocha i Żyły powinni dołączyć 41. w generalce PŚ Jan Ziobro (46 pkt. w 12 startach, stan sprzed konkursów w Willingen), Dawid Kubacki i Aleksander Zniszczoł (ex aequo 47. lokata). Młodszy z nich został jednak zdyskwalifikowany w Sapporo, gdzie po świetnych skokach przesunięto go na ostatnią pozycję. Jak spisywał się na Okurayamie Kubacki, pamiętamy doskonale. Drugim z ważnych narciarskich rankingów jest World Ranking List, czyli klasyfikacja prowadzona na podstawie wyników osiąganych od siódmego periodu zeszłego sezonu włącznie. Tam także prowadzi duet Stoch-Żyła, ale trzecim z Polaków jest ten, którego w piątce z PŚ nie znajdziemy – Maciej Kot w zestawieniu zabierający miejsce Zniszczołowi.

Bardziej miarodajne są rzecz jasna listy PŚ i CoC, które lepiej (ale nie doskonale) odzwierciedlają formę poszczególnych skoczków. W przypadku biało-czerwonych jednak i one mogą zawieść. Bo co z Murańką, który w ledwie czterech występach w Pucharze Kontynentalnym zgromadził niemal dwa razy więcej punktów, co Bartłomiej Kłusek w… dziewięciu? Na tę chwilę Zakopiańczyk prezentuje się tak samo kiepsko, co jego starszy kolega Kubacki. Kruczek po roku od nominacji olimpijskich znów będzie musiał zdecydować między równym, a nieprzewidywalnym średniactwem. I tu właśnie pojawia się szansa dla ambitnego Kota, który mimo głębokiego kryzysu udowodnił niedawno, że stać go na dorównanie światowej czołówce. Problem w tym, że jeden kwalifikacyjny skok w Wiśle o niczym nie przesądza. W Falun takich prób trzeba będzie oddać co najmniej osiem.

W ten weekend wiele może się wyjaśnić, choć w tak skomplikowanej sytuacji i tak zdecyduje zapewne wewnętrzny pojedynek na jednym z treningów. Reprezentanci walkę o bilet na MŚ toczyć będą już w Willingen, co wyraźnie zasygnalizował szkoleniowiec zabierając do Niemiec rezerwowego. Kot zastąpi w niedzielę najsłabszego ze skaczących w piątek. Czy będzie to Jan Ziobro? Choć zadomowił się w pierwszym zespole, nie zaskoczył w tym sezonie niczym nadzwyczajnym. Wszyscy skaczący na Muhlenkopfschanze będą też uważnie śledzić wyniki rywalizacji na Wielkiej Krokwi, gdzie w 2. lidze swą jakość udowodnić chce Dawid Kubacki. Miejsca do obsadzenia są tylko dwa, a w grze o nie pozostaje aż czterech narciarzy. I nie będzie to łatwa decyzja.


Moje typy: Stoch, Żyła, Zniszczoł, Kubacki, Murańka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>