TOP 10 nietuzinkowych nagrań ze skoków narciarskich

Miałem kiedyś okres, gdy z wielkim zamiłowaniem szperałem w internecie w poszukiwaniu wszelkich dziwnych filmów o skokach. Nudziły mnie powielane nagrania skoków, które każdy odkopać mógł w archiwum. Ta sama śpiewka: komentarz, kamera cud-miód, kibice i wszystko jakoś telewizyjnie. A wszyscy wiemy to doskonale – skoki w TV, a skoki na żywo to dwie różne dyscypliny sportu. I nigdzie indziej nie ma chyba aż tak kolosalnej różnicy, jak właśnie w tym przypadku.

Z tego mojego zbierania, kolekcjonowania i wyszukiwania wyszło wiele ciekawego. Gust mam, jaki mam, więc nie wszyscy mogą podzielać mój wybór. Wiele klipów pewnie też nie znam, albo wydają mi się na tyle inne, że nie są aż tak godne uwagi. Subiektywny TOP 10, w którym nie ma kolejności od najgorszego do najlepszego. Wszystkie – nawet mimo nienajlepszej jakości – zasługują na uwagę. Przynajmniej wówczas, gdy ma się takiego jobla, jak mam ja.

  1. MŚ w lotach, Planica 2010. Romoeren 230,5

Nagranie jest proste, ale bardzo oddaje klimat oglądania lotów na żywo. Długo zawieszona w powietrzu plamka ląduje gdzieś na śniegu, co szybko znajduje aprobatę wśród kibiców. Piękne nagranie spod bandy na ok. 260-270 metrze. Jest co podziwiać.

  1. Tepes helmetcam, Harrachov 2013

No cud. Istny! Wielu skoczków próbuje montować kamery na kasku (czasem bardzo udanie), ale tylko ten film wywołuje we mnie dreszcze. Jedna z najtrudniejszych skoczni świata, a w dodatku w miejscu, które odwiedzam częściej niż stomatologa. Znam ją na pamięć, więc tym ciekawiej jest widzieć to, co może widzieć skoczek.

  1. Kranjec 231, Planica 2012

Znów Planica, znów daleko. Świeżo upieczony mistrz Kranjec popisuje się przed własną publicznością. Ciekawe ujęcie, które pięknie pokazuje długość lotu na Letalnicy. Tylko ta flaga na koniec…

  1. Kranjec 244, Vikersund 2012

Tutaj nie ma o czym pisać. Orgazm dla oczu, ciekawa parspektywa i wysoka jakość.

  1. Johan Remen Evensen, Vikersund 2011

Rekord świata, a dla mnie rekord perfekcji w unikalności tego nagrania. Z takiego ujęcia najlepiej widać, jacy to są wariaci. Bonus za dźwięk :)

  1. Iron Mountain Bump Jump

Durna amerykańska zabawa, której celem jest… no właśnie. To chyba jedyny sposób reprezentantów USA na osiąganie punktu konstrukcyjnego skoczni.

ps. Alan Alborn się nie liczy, bo skakać potrafił.

  1. Thomas Thurnbichler – Double jump, Bischofschofen 2003

Takich cudów jeszcze nie było. Taki skok można było wykonać chyba tylko na starej skoczni Paula Ausserleitnera – jej bula była bardzo „kanciasta”. Właśnie na ostatnim z kantów odbił się brat Stefana. Wyszło pięknie!

  1. Johan Remen Evensen, Vikersund 2011

Ten sam mistrz, co kilka wyżej, ale zupełnie inne ujęcie. Wszystko jak na dłoni. Swoją drogą, jakby ktoś na moich oczach bił rekord świata, chyba bym nie utrzymał tak równo kamery…

  1. COC Iron Mountain – Aerial Video

Ten, kto to wymyślił, zrealizował i zmontował, zasługuje na narciarskiego Oscara. Obłędne ujęcia z powietrza, a smaczku dodaje fakt, że chodzi tu o coś dla Europejczyków egzotycznego – skoki w USA. Kibiców jest więcej niż w Kuusamo i Lillehammer razem wziętych. A to tylko kontynentalny!

  1. Warren Miller: Copper Peak 1994

Reportaż, który w światku koneserów zrobił furorę. Ostatni event na tzw. mamucie w USA. Copper Peak gościło ekipę telewizyjną, która nagrała chyba wszystko, co piękne i urocze w skokach. No i to w końcu Copper Peak, kurcze! Film trwa ponad 5 minut, ale ja oglądam go kilka razy pod rząd.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>